piątek, 30 stycznia 2015

Wieczorówka Filozoficzna - lekcja ostatnia

Interwencja filozoficzna Janiny (Dzianiny) Rołsik będzie dotyczyła tolerancji politycznej w demokracji liberalnej. Tego, jak osiągnąć solidarność w warunkach pluralizmu światopoglądowego? W jakiej sferze jest możliwe porozumienie między ludźmi, których głęboko dzielą kwestie światopoglądowe? W polityce czy niepolitycznym obszarze życia? W swojej interpretacji koncepcji Johna Rawlsa wesprze się ona na Woodym Allenie. 

W ostatnich zajęciach z Wieczorówki Filozoficznej udział wezmą aktorzy Teatru Jaracza - Marzena Bergmann, Małgorzata Rydzyńska, Wojciech Rydzio i Dominik Jakubczak oraz studentki Studium Aktorskiego - Magdalena Wojtacha i Anna Kosik. 


2 lutego (poniedziałek)
godz. 18:00
Foyer Dużej Sceny
Wstęp wolny


piątek, 23 stycznia 2015

Dostojewski na Manhattanie

   Do niedawna wydawało się, że żyjemy w pohistorycznym, przytulnie bezpiecznym świecie, gdzie reguły prawa międzynarodowego decydują o naszym bezpieczeństwie, gdzie gwarantowane nam prawa uznawana są za niepodważalne, a wolność staje się ich niekwestionowanym fundamentem.
   Okazuje się jednak, że nietrudno dokonać odwrócenia wartości, w które wierzymy i których bronimy; z łatwością to, co uchodzi za chwalebne i warte zabiegania może – ku wielkiemu zadziwieniu – przekształcić się w swoje przeciwieństwo. Wydarzenia z 11 września 2001 roku stały się symbolicznym wyrazem nastania epoki globalnego nihilizmu; nihilizmu, który stając się elementem pejzażu politycznego zmienił postrzeganie całego światowego bezpieczeństwa. Co i dlaczego właściwie zmieniło się? Co sprawiło, że w miejsce względnie bezpiecznej przestrzeni pojawia się pokusa ustanowienia groźnego, czy wręcz śmiercionośnego chaosu? Co spowodowało, że przyszło nam zmagać się z problemem nihilizmu „finalnego”?
                                                                                                                                                                                    Jadwiga Błahut-Prusik


     Zapraszamy na trzecie zajęcia z Wieczorówki Filozoficznej, które odbędą się 26 stycznia (poniedziałek) o godzinie 18:00 w foyer Dużej Sceny. Lekcję poprowadzi Jadwiga Błahut-Prusik z Instytutu Filozofii UWM, a uczestniczyć w niej będą aktorzy Teatru Jaracza - Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska, Paweł Parczewski i Wojciech Rydzio.



środa, 14 stycznia 2015

O szczęściu nieszczęśnie

     Docent Jacek Sobota, znawca i degustator nieszczęścia raczej niż szczęścia, poprowadzi zajęcia nt. filozoficznego oraz psychologicznego pojmowania szczęścia. Czym szczęście właściwie jest? Czy da się to, jakże nieostre, pojęcie zdefiniować satysfakcjonująco i wyczerpująco? Czy szczęście naszym udziałem być może? Czy bycie nieszczęśnikiem miewa swoje dobre strony? Czy szczęście ma charakter obiektywny czy też subiektywny raczej? Czy intensywny stan błogostanu może mieć charakter nieustający i permanentny (ergo – czy szczęście celem życia być może)? Czy to możliwe, że nieszczęścia, cierpienia i znoje, są koniecznym szczęścia kontrapunktem? Co to właściwie oznacza, że ktoś miał szczęśliwe (nieszczęśliwe) życie? Czy szczęście nie jest aby funkcją głupoty (lepiej być świnią szczęśliwą niźli nieszczęsnym Sokratesem)?
  Studenci (słuchacze wieczorowych studiów) zilustrują rozważania nieszczęsne prezentacjami na podstawie fragmentów dwóch opowiadań:
  1. „Kobyszczę” Stanisława Lema, gdzie rzeczone „Kobyszczę” oznacza Kontemplator Bytu Szczęsny.
     2. „Druga przepowiednia” Jacka Soboty, gdzie opisana jest Joania – kraina błogostanu niszczącego i szczęściem obezwładniającego.


     Drugie zajęcia z "Wieczorówki Filozoficznej" odbędą się 19 stycznia w foyer Dużej Sceny o godzinie 18:00. W lekcji udział wezmą aktorzy Teatru Jaracza - Małgorzata Rydzyńska, Marzena Bergmann, Wojciech Rydzio i Grzegorz Gromek. 



wtorek, 13 stycznia 2015

Wieczorówka Filozoficzna - lekcja pierwsza

     12 stycznia odbyły się pierwsze zajęcia z Wieczorówki Filozoficznej. O poszukiwaniu Boga, kryzysie kantowskim, apoteozie filozoficznego egoizmu, nihilizmie sensu i bezsensu opowiadał Andrzej Kucner, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W lekcji udział wzięli aktorzy Teatru Jaracza – Ewa Pałuska jako depresyjna Marta, Aleksandra Kolan jako egoistyczna superwoman, Grzegorz Gromek jako emo wokalista gospel i Paweł Parczewski jako woźny-widmo. 




PAWEŁ PARCZEWSKI

EWA PAŁUSKA


EWA PAŁUSKA, GRZEGORZ GROMEK


19 stycznia (poniedziałek) kolejne zajęcia, tym razem o szczęściu nieszczęśnie opowie Jacek Sobota.




 


środa, 7 stycznia 2015

Jak zostaliśmy nihilistami?

    Docent Andrzej Kucner o współczesnych nihilistach: 

       Współczesny człowiek "odczarował" świat, w jakim żyje. Zamienił go na spis potrzeb, listę zakupów, cyrkulację dóbr, recykling tego, co pozostało po konsumpcji, wieczne powracanie do centrów handlowych i galerii.
   Nie głosimy już śmierci Boga... Nie zatrważa dopełnianie się zachodniej metafizyki... Poza mapą nie widzimy już żadnego terytorium... Nomadyczna podróż nie ma żadnego celu ani planu.
   Nietzsche, Heidegger, Vattimo, Baudrillard, Bauman różnymi głosami wypowiadają tę samą myśl, że świat, jaki stworzyliśmy, "uwolnił się" od trwałego sensu, od niezmiennej hierarchii fundamentalnych wartości. Współczesny nihilizm nie polega jednak na celebrowaniu pustki i bezsensu - stał się nihilizmem nadmiaru znaczeń i krótkotrwałych pobudzeń, wielością metafor obrazujących sytuację człowieka: wielością symulakr, doznaniem przesytu i stanem jak po orgii, płynnością czasów i życia, nietrwałością relacji, pozbawioną dialogu multikulturowością, pozbawioną treści komunikacją...



Pierwsze zajęcia z Wieczorówki Filozoficznej odbędą się 12 stycznia o godzinie 18:00 w foyer Dużej Sceny. 

Aktualne informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/761353110616348/