piątek, 23 stycznia 2015

Dostojewski na Manhattanie

   Do niedawna wydawało się, że żyjemy w pohistorycznym, przytulnie bezpiecznym świecie, gdzie reguły prawa międzynarodowego decydują o naszym bezpieczeństwie, gdzie gwarantowane nam prawa uznawana są za niepodważalne, a wolność staje się ich niekwestionowanym fundamentem.
   Okazuje się jednak, że nietrudno dokonać odwrócenia wartości, w które wierzymy i których bronimy; z łatwością to, co uchodzi za chwalebne i warte zabiegania może – ku wielkiemu zadziwieniu – przekształcić się w swoje przeciwieństwo. Wydarzenia z 11 września 2001 roku stały się symbolicznym wyrazem nastania epoki globalnego nihilizmu; nihilizmu, który stając się elementem pejzażu politycznego zmienił postrzeganie całego światowego bezpieczeństwa. Co i dlaczego właściwie zmieniło się? Co sprawiło, że w miejsce względnie bezpiecznej przestrzeni pojawia się pokusa ustanowienia groźnego, czy wręcz śmiercionośnego chaosu? Co spowodowało, że przyszło nam zmagać się z problemem nihilizmu „finalnego”?
                                                                                                                                                                                    Jadwiga Błahut-Prusik


     Zapraszamy na trzecie zajęcia z Wieczorówki Filozoficznej, które odbędą się 26 stycznia (poniedziałek) o godzinie 18:00 w foyer Dużej Sceny. Lekcję poprowadzi Jadwiga Błahut-Prusik z Instytutu Filozofii UWM, a uczestniczyć w niej będą aktorzy Teatru Jaracza - Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska, Paweł Parczewski i Wojciech Rydzio.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz