poniedziałek, 22 grudnia 2014

Marginesowe plany


     Czas na krótkie podsumowanie i nieco bardziej rozbudowane plany. Od września Scenę Margines odwiedzili Tomasz Białkowski, Alicja Bykowska-Salczyńska, Biały Teatr, BŁG Skład oraz STEREOMORD 96, a wszystko to w ramach dwóch cieszących się zainteresowaniem cykli - "Złodziei języków" oraz "Top of the Off". W październiku odbyła się premiera „Skórki pomarańczowej” i wystawa prac Jarosława Puczela, którego obrazy po ekspozycji od razu poleciały do Miami. W nadchodzącym roku będzie jeszcze więcej zamieszania. 


STEREOMORD 96

BIAŁY TEATR


ALICJA BYKOWSKA-SALCZYŃSKA
     Z początkiem stycznia rozpocznie się masowa walkę z analfabetyzmem, dająca szansę na podciągnięcie się z myślenia wszystkim, którzy czują niedobór refleksji i IQ. Wieczorówka Filozoficzna to nic innego jak teoretyczno-praktyczne zajęcia z filozofii i teatru. Grupa docentów z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przedstawi wybrane dylematy współczesności, które później będą „ogrywane” przez aktorów Teatru im. Stefana Jaracza. Najlepsi uczniowie zostaną nagrodzeni tarczami wzorowego ucznia. 


     Po lekcjach z filozofii przyjdzie czas na edukację obywatelską. 9 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Solidarność według kobiet" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Pełnometrażowy film dokumentalny opowiada historię kobiet, które w latach 80. wywarły wpływ na zmiany polityczne w Polsce. Po projekcji odbędzie się spotkanie z realizatorami, którzy opowiedzą o procesie powstawania filmu.


     Po lekcjach z filozofii i projekcji filmu rozpoczną się intenstywne przygotowania do kolejnego spektaklu. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz to intymne i przejmujące historie kobiet, które lata młodości spędziły na wojennym froncie. W spektaklu w reżyserii Krzysztofa Popiołka zobaczymy między innymi Hannę Wolicką, Milenę Gauer, Joannę Fertacz i Aleksandrę Kolan. Premiera odbędzie się 28 lutego 2015 roku.



     Nikt nie zamierza spocząć na laurach - od marca do czerwca kolejne odsłony „Czytanek Marginesu”. Tym razem reżyserzy i aktorzy na warsztat wezmą „Trociny” Krzysztofa Vargi, „W powietrzu” Ingi Iwasiów, „Szum” Magdaleny Tulli oraz przybliżą widzom postać Piera Pasoliniego, którego biografią zajmuje się Jacek Żebrowski. Hasłem przewodnim przyszłorocznych „Czytanek Marginesu” będzie RZECZYWISTOŚĆ. 
     Dla najmłodszych widzów zostaną przygotowane czytania performatywne w ramach „Dawno, dawno temu… na Marginesie”. Z okazji Dnia Dziecka odbędzie się coś specjalnego dla dzieci i… dorosłych. 
    Dla dorosłych przygotowana będzie kolejna premiera. W maju Łukasz Zaleski wystawi spektakl na podstawie najgłośniejszej powieści pokolenia beatników - „W drodze” Jacka Kerouca. Premierze będą towarzyszyły liczne wydarzenia oraz wystawa w moim foyer.
      Tako rzekę ja, Karolina, specjalista ds. promocji i organizacji Sceny Margines.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz